Nadzór Sanitarny

Zasadniczym celem działalności Działu Nadzoru Sanitarnego, zgodnie z ustawą o Państwowej Inspekcji Sanitarnej,  jest ochrona zdrowia przed niekorzystnym wpływem czynników  środowiska w którym żyjemy i zapobieganie powstawaniu chorób. Nasze działania prowadzone są w obszarach, które mają zabezpieczać realizację wspomnianego celu i dotyczą:

 • sprawowania zapobiegawczego nadzoru sanitarnego, polegającego m.in. na uzgadnianiu planów zagospodarowania przestrzennego i wymagań higieniczno-sanitarnych określonych dla budownictwa,
 • sprawowania bieżącego nadzoru sanitarnego nad przestrzeganiem przepisów higienicznych i zdrowotnych określonych dla poszczególnych obszarów naszego życia, takich jak środowisko domowe, szkoła, praca czy szeroko rozumiana żywność i żywienie,
 • prowadzenia działalności zapobiegawczej i przeciwepidemicznej w zakresie chorób zakaźnych i chorób wynikających z warunków pracy.

Komunikat dotyczący jakości wody w basenie w Wapiennem

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach (Dz. U. z 2015 r. poz. 2016)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach stwierdza, że woda pobrana z dużej i małej niecki, oraz systemu cyrkulacji basenu w Wapiennem - nie odpowiada normom sanitarnym.

Pełny tekst orzeczenia w załączeniu.

Obóz wypoczynku dzieci i młodzieży

Realizując obowiązek nadzoru nad podmiotami organizującymi letni wypoczynek dzieci i młodzieży, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach przeprowadził m.in. kontrolę obozu ZHR zlokalizowanego niedaleko miejscowości Radocyna.

Komunikat dotyczący jakości wody do spożycia

Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody do spożycia przeznaczonej dla ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach, stwierdza, że woda w studniach publicznych na terenie Biecza, nie nadaje się do spożycia:

 1. przy ul. Parkowej - pod względem fizykochemicznym
 2. koło kina "Foryś" - pod względem fizykochemicznym

Szczegółowe orzeczenie poniżej w załączniku.


Na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody do spożycia przeznaczonej dla ludzi (Dz. U. z 2017 r. poz. 2294)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach, stwierdza, że woda w studniach publicznych na terenie Gorlic, nie nadaje się do spożycia:

 1. przy ul. Hallera - pod względem mikrobiologicznym
 2. przy ul. Pod Lodownią - pod względem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym
 3. przy ul. Kościuszki - pod względem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym
 4. przy ul. Tuwima - pod względem fizykochemicznym, mikrobiologicznym oraz organoleptycznym
 5. Przy ul. Ogrodowej - pod względem fizykochemicznym, mkrobiologicznym oraz organoleptycznym
 6. przy ul. Konopnickiej - pod względem fizykochemicznym oraz mikrobiologicznym.

Szczegółowe orzeczenie poniżej w załączniku.

Komunikat dotyczący jakości wody do spożycia - źródełko

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi; (Dz.U. z 2017 r. poz. 2294)

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach informuje, że woda pobrana w ramach nadzoru sanitarnego ze źródełka przy ul 11 Listopada k/Policji w zakresie parametrów mikrobilogicznych nie nadaje się do spożycia.

Pliki do pobrania
Download this file (S22BW-5e18060613190.pdf)S22BW-5e18060613190.pdf

Orzeczenie

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 13 listopada 2015 r. w sprawie wymagań dotyczących jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2015 r. poz. 1989) ...

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach stwierdza:

 • woda w studniach publicznych przy ul. Słonecznej koło pawilonu. oraz przy ul. Kolejowej - nie nadaje się do spożycia.
 • woda w studniach przy ul. Słonecznej - blok 4-6, oraz na Osiedlu Górnym między blokami - warunkowo dopuszczona do spożycia ze względu na zawyżoną wartość mętności.

Plik w załączeniu

Pliki do pobrania
Download this file (S22BW-5e17081812390.pdf)S22BW-5e17081812390.pdf

Ocena przydatności wody do kąpieli - Zalew Klimkówka

Na podstawie Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 08-04-2011 r. w sprawie prowadzenia nadzoru nad jakością wody w kąpielisku i miejscu wykorzystanym do kąpieli (Dz.U.Nr 86, poz.478)

po zapoznaniu się z jakością wody pobranej z miejsc zwyczajowo wykorzystanych do kąpieli nad Zalewem w Klimkówce w dniu 06-07-2016 r. - punkty poboru:

 • poniżej "starej drogi asfaltowej" przy "Słonecznej Przystani"
 • oraz powyżej "starej drogi asfaltowej" od strony Uścia Gorlickiego

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gorlicach informuje, że w zakresie wykonanych oznaczeń bakteriologicznych w w/w miejscach woda jest przydatna do kąpieli.

Poradnik dla gabinetów stomatologicznych

Szanowni Państwo

W celu zwiększenia bezpieczeństwa zarówno pracowników jak i pacjentów gabinetów stomatologicznych, zespół redakcyjny Oddziału Nadzoru Epidemiologii WSSE w Krakowie przygotował poradnik: Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym.

Opracowanie to, będące zbiorem informacji przygotowanych na podstawie wytycznych i publikacji z zakresu zagrożeń, oraz przestrzegania zasad higieny w gabinetach stomatologicznych, może stanowić pomocną i ciekawą lekturę dla kadr gabinetów stomatologicznych.

Warto zaznaczyć, iż poradnik: Jak bezpiecznie i higienicznie świadczyć usługi w gabinecie stomatologicznym został pozytywnie zaopiniowany przez panią prof. Jolantę Pytko-Polończyk Konsultanta Wojewódzkiego w Dziedzinie Stomatologii Zachowawczej z Endodoncją.

Poradnik

Kanały informacji

feed-image Źródło RSS

Kontakt

Punkt informacyjny:
tel. (+48 18) 353-73-43
fax (+48 18) 353-65-51
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

> więcej

2020  Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Gorlicach